OSNOVNI PODACI
Šifra:
55566
ECTS:
5.0
Nositelji:
izv. prof. dr. sc.
Đana Luša
Izvođači:
izv. prof. dr. sc.
Đana Luša
- Seminar
Prijava ispita:
DETALJNE INFORMACIJE
1. KOMPONENTA
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
OPIS PREDMETA:
Cilj kolegija je upoznati studente s akterima, procesima i institucijama koji sudjeluju u kreiranju vanjske politike Sjedinjenih Američkih Država. Analiziraju se međunarodni izvori američke vanjske politike, modeli međunarodnih odnosa i vanjske politike, te složeni birokratski procesi i njihova isprepletenost. Razmatra se uloga predsjednika i Kongresa u kreiranju vanjske politike, aktivnosti birokracije, ispituje utjecaj koju su pojedinci, mediji, domaća javnost, vojska i obavještajne službe imali u donošenju vanjskopolitičkih odluka. Uz spomenuto kolegij za cilj ima identificirati teme, procese i obrasce američke vanjske politike od kraja 19. do početka 21. stoljeća; analizirati procese, dinamiku i izbore u donošenju vanjskopolitičkih odluka u SAD-u, koristiti studije slučaja kako bi se apliciralo kritičke, konceptualne i teorijske alate kod procjene procesa u američkoj vanjskoj politici, te osposobiti studente za kritičko razmišljanje i analitički pristup problematici. Od studenata se očekuje da razvijaju sposobnost kritičkog mišljenja te vrijednosne i normativne procjene političkih institucija, procesa i sadržaja američke vanjske politike. Postavljaju se pitanja zašto su kreatori američke vanjske politike odabrali određeni smjer djelovanja? Kakvi su bili učinci takvih politika na SAD i međunarodni sustav? Kako su se oblikovale američke vanjskopolitičke doktrine? Kako se mijenjala američka vanjska politika od 19. do 21. stoljeća?
Kombiniranjem praktične i teorijske nastave na kolegiju studentima se omogućuje praćenje američke vanjske politike iz perspektive metoda, tehnika i sredstava. Na seminarskoj nastavi studenti primjenjuju usvojeno teorijsko znanje simulirajući bilateralne i multilateralne pregovore vezane uz kreiranje i implementaciju američke vanjske politike (primjerice sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost ili sastanak Vijeća sigurnosti UN-a), te prezentirajući i argumentirajući američke vanjskopolitičke odluke u suvremenim međunarodnim okolnostima. U okviru kolegija studenti rade na istraživačkom projektu kojem je cilj prezentirati mandate 18 američkih predsjednika kroz kritičku analizu tri komponente: predizborna kampanja i izbori; govori o stanju nacije i inauguracijski govori, te vanjskopolitička strategija prema ključnim svjetskim regijama ( Bliski Istok, Azija i Pacifik, Europa, Latinska Amerika). Time se omogućuje samostalno razumijevanje svih razina, procesa i aktera koji sudjeluju u donošenju vanjskopolitičkih odluka.
Poželjno je da student odsluša jedan od sljedećih kolegija: Osnove suvremene diplomacije, Svjetska politička povijest, Uvod u studij međunarodne politike, Politička geografija i geopolitika, Osnove nacionalne sigurnosti.
LITERATURA:
NASTAVA
1. SEMESTAR
Izborni NOV 1-1
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo
3. SEMESTAR
Izborni NOV 2-1
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo
TERMINI KONZULTACIJA
izv. prof. dr. sc. Đana Luša:
Srijedom od 11:00 do 12:00, uz prethodnu najavu