Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Suvremena politička teorija

Suvremena politička teorija


OSNOVNI PODACI

Šifra:

55542

ECTS:

5.0

Nositelji:

prof. dr. sc. Enes Kulenović
izv. prof. dr. sc. Hrvoje Cvijanović

Izvođači:

izv. prof. dr. sc. Hrvoje Cvijanović - Seminar
prof. dr. sc. Enes Kulenović - Seminar

Prijava ispita:


DETALJNE INFORMACIJE

1. KOMPONENTA

  • Predavanja 30
  • Seminar 30

* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)

OPIS PREDMETA:

Predmet je dizajniran za studente političkih znanosti na višim godinama preddiplomskog studija. Cilj kolegija je upoznati studente s pitanjima i problemima proizišlim iz dvije teorijske rasprave s kraja prošlog+nbsp; stoljeća. To su diskusije liberala i komunitaraca te rasprava o odnosu liberalizma i multikulturalizma. Obje diskusije nastavile su se do naših dana i postale nezaobilazni dio intelektualne kulture čak i+nbsp; društvenih znanstvenika koji inače nemaju nikakav interes za političku teoriju . U prvih nekoliko tjedana bavit ćemo se pitanjima suvremenog liberalizma, a zatim predstaviti komunitarnu i multikulturalnu kritiku te prodiskutirati o njenim dometima. Autori koji će biti razmatrani suvremeni su klasici: Rawls, Habermas, MacIntyre, Taylor, Rorty, Barry, I. M. Young. Pitanja koja ćemo diskutirati u seminarima imaju svoju teorijsku težinu, ali odgovori na njih imaju izravne političke posljedice. Npr.: Je li liberalizam nepromišljeni individualizam?, Na koji način suvremene konstitutivne demokracije rješavaju problem manjinskih kultura?, Mogu li se kulture međusobno razumjeti?, Jesu li liberalne institucije neutralne?, Je li moguće privatizirati religijske i kulturne razlike?, Je li liberalni univerzalizam oblik euroameričkog kulturnog imperijalizma?, Kako braniti univerzalna politička načela? Je li odzvnonilo liberalnoj demokraciji? i slično.

LITERATURA:

  1. Rawls, John; Teorija pravednosti (odabrane prevedene stranice u časopisu Naše teme); Naše teme, Zagreb (1990)
  2. Young, Iris Marion; Pravednost i politika razlike; Jesenski i Turk, Zagreb (2005), str. 317
  3. Kymlicka, Will; Multikulturalno građanstvo; Jesenski i Turk, Zagreb (2003), str. 400
  4. Barry, Brian; Kultura i jednakost; Jesenski i Turk, Zagreb (2006), str. 463
  5. MacIntyre, Alasdair; Za vrlinom; Kruzak, Hrvatski Leskovac (2002), str. 337


NASTAVA

8. SEMESTAR

Obavezni predmet - Redovni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Politologija
Obavezni predmet - Izvanredni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Politologija


TERMINI KONZULTACIJA

prof. dr. sc. Enes Kulenović:

On-line putem MS Teams aplikacije uz prethodni dogovor


10.06.2024

Rezultati drugog kolokvija (seminarska grupa Kulenović)

Rezultati drugog kolokvija za seminarsku grupu A objavljeni su pod poveznicom NASTAVNI MATERIJALI - Rezultati kolokvija i ispita (seminarska grupa Kulenović).

Uvid u kolokvij moguć je na ispitnom roku. 

Maksimalan broj bodova iz kolokvija je 40. Studenti koji su dobili 20 ili više bodova položili su kolokvij. 
Studenti koji su položili oba kolokvija, dobili su zaključnu ocjenu. Za studente koji su zadovoljni sa svojom zaključnom ocjenom, dovoljno je da prijave ispitni rok, te će im  navedena ocjena biti upisana u elektronički indeks. Ako je zaključna ocjena studenata između dvije ocjene, biti će im zaključena niža ocjena. 
Studenti koji žele višu zaključnu ocjenu mogu izaći na usmeni ispit. Studenti koji žele odgovarati za višu ocjenu trebaju se prijaviti za rok na kojem žele odgovarati. Ako se studenti prijave za ispitni rok, ali ne izađu na tom roku na usmeni ispit, biti će im zaključena navedena zaključna ocjena (u slučaju gdje je navedena zaključna ocjena između dvije ocjene, biti će im zaključena niža ocjena). 
Studenti koji nisu položili jedan od kolokvija, moraju izaći na usmeni ispit. Sami studenti biraju rok na kojem žele odgovarati. Na usmenom ispitu studenti odgovaraju gradivo nepoloženog kolokvija.   

Popis obavijesti