Poštovani kolegice i kolege,
na priloženoj vezi možete pronaći tekst o idejama Ante Starčevića:
Želim vam puno uspjeha u studiju.
Srdačan pozdrav,
prof. dr. sc. Tihomir Cipek
OSNOVNI PODACI
Šifra:
55515
ECTS:
5.0
Nositelji:
dr. sc.
Tihomir Cipek
, prof.
Izvođači:
dr. sc.
Tihomir Cipek
, prof. - Seminar
Prijava ispita:
DETALJNE INFORMACIJE
1. KOMPONENTA
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
OPIS PREDMETA:
Znanstvena disciplina povijesti nacionalnih političkih ideja ima tradicionalno istaknuto mjesto u nastavnim planovima sviju stud ija politologije u svijetu, ali se u njihovoj strukturi različito koncipira. U većini je slučajeva izdvojena iz nacion alne društv ene povijesti, sublimirajući u sebi ideje nacije, države, društ va, društ vene strukture i političkih sustava. Najno viji nastavni planovi i programi na studijima politologije u svijetu obrađuju političke teorije istaknutih naciona lnih političkih mislioca i utjecaj globalnih ideologija na nacio nalnu političku misao; npr. Političke ideje u Ujedinjenom Kraljevstvu, London School of Economics and Political Sciences, London; Povijest mađarske polit ičke misli, Sveučilište Eotvos Lorand, Budimpešta; Američke političke ideje, Indiana University, Bloomington.
Sadržajno kolegij obuhvaća početke političkih ideja u Hrvata, hrvatske nacionalno-integracijske ideologije, djelovanje globalnih idejnih sustava (liberalizam, konzervativizam, socijaldemokracija, politički katolicizam, boljševizam, fašizam) u hrvatskoj političkoj zbilji i njihov odraz u hrvatskoj političkoj misli. Pozornost se usmjeruje na ideju hrvatske države u hrvatskom narodnom preporodu, narodnjačkoj, pravaškoj i seljačkoj ideologiji, te način na koji su te ideologije promišljale ustrojstvo i strukturu hrvatskog društva.
Seminarska nastava obrađuje utjecaj "doba ekstrema" (Eric Hobsbawm) na razvoj hrvatskog nacionalnog identiteta, države i društva. Cilj seminara je prepoznati i naučiti ideološka i politička obilježja triju autoritarnih režima u Hrvatskoj u dvadesetom stoljeću, kao i usvajanje kako su autoritarni politički sustavi utjecali na izgradnju hrvatskog nacionalnog identiteta između ideje jugoslavizma i independizma, te kako su utjecali kao i na politički, društveni i ekonomski razvoj u Hrvatskoj. Također, cilj je usvajanje složenost utjecaja povijesnog loma II. Svjetskog rata na hrvatski nacionalni identitet. Stavljajući naglasak na složenu strukturu kraljevske, te osobito socijalističke Jugoslavije, cilj seminara je potaći kod studenata prepoznavanje i razumijevanje složenog položaja Hrvatske i hrvatskog nacionalnog identiteta unutar dvaju Jugoslavija, kao i kritičko razumijevanje kako su kriza autoritarnog komunističkog političkog poretka, međunacionalne napetosti te međunarodne političke okolnosti uvjetovale nemogućnosti održanja Jugoslavije kao državne zajednice. Naposljetku, seminarska nastava na kolegiju osposobljava studente prepoznati utjecaj povijesnog naslijeđa na suvremene političke procese u Hrvatskoj, a osobito suvremene procese razvoja hrvatskog nacionalnog identiteta.
LITERATURA:
NASTAVA
5. SEMESTAR
Izborni NOV 3-1
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo
7. SEMESTAR
Izborni pol 4-1
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni prijediplomski studij Politologija
TERMINI KONZULTACIJA
prof. dr. sc. Tihomir Cipek:
Ponedjeljkom u 20:30, na Fakultetu
Poštovani kolegice i kolege,
na priloženoj vezi možete pronaći tekst o idejama Ante Starčevića:
Želim vam puno uspjeha u studiju.
Srdačan pozdrav,
prof. dr. sc. Tihomir Cipek