Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Mediji, demokracija i participacija

Mediji, demokracija i participacija


OSNOVNI PODACI

Šifra:

200297

ECTS:

7.0

Nositelji:

izv. prof. dr. sc. Dina Vozab

Izvođači:

izv. prof. dr. sc. Dina Vozab - Seminar

Prijava ispita:


DETALJNE INFORMACIJE

1. KOMPONENTA

  • Predavanja 30
  • Seminar 30

* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)

OPIS PREDMETA:

Cilj je kolegija upoznati studente/ice s teorijskim modelima odnosa medija i demokracije i s utjecajem medija, posebno digitalnih medija i novih tehnologija na informiranje građana, političku participaciju, društvene pokrete i političku ideologiju, kao i međuodnos medija i medijskih tehnologija s različitim aspektima građanstva i civilnog društva. Naglasak će se staviti na suvremene teorijske modele i pristupe istraživanju odnosa medija, informiranja, tehnologija i političke participacije i drugih građanskih praksi. Takvi pristupi češće pristupaju analizi iz perspektive građana, fokusiraju se na izvaninstitucionalnu i neformalnu politiku i političke aktere, prilaze iz raznolikih paradigmatskih i metodoloških perspektiva, propitujući medijske i političke prakse građana u novom medijskom okolišu. U skladu s time, kolegij će ponuditi analizu odnosa medija, tehnologija i demokracije kroz tehnološku i kritičku paradigmu, fokusirajući se i na probleme nejednakosti u procesima političke komunikacije i društvene pokrete.
Osnovno pitanje kolegija je kako mediji, tehnologije i komunikacija mogu potaknuti građane da budu aktivniji i svjesniji građani. Kolegij osim teorijske ima i snažnu praktičnu komponentu. Studentima se omogućuje da u sklopu seminarske nastave odaberu model društveno korisnog učenja. Društveno korisno učenje (DKU) je "metoda podučavanja i učenja kroz iskustvo kojim studenti/ce stječu i primjenjuju akademska znanja i vještine te razvijaju građansku odgovornost baveći se potrebama zajednice i društvenim izazovima" (Kekez i dr., 2019). Društveno korisno učenje podrazumijeva da se teorijsko znanje stečeno u nastavi primjenjuje kroz projekte u praksi. Kroz taj oblik iskustvenog učenja studenti bi trebali bolje usvojiti teorijska znanja uvidjevši njihovu društvenu primjenu, a i steći dodatne profesionalne vještine, kao i međuljudske vještine, građansku odgovornost, samopouzdanje... Nastava po modelu DKU na ovom kolegiju se izvodi u suradnji s udrugom Gong koja radi na programima građanskog obrazovanja i medijske pismenosti.

LITERATURA:

  1. Eva Anduiza, Michael James Jensen, Laia Jorba; Digital Media and Political Engagement Worldwide; Cambridge University Press (2012), str. 1-38 i 240-252
  2. Nico Carpentier; Media and Participation; Intellect Books (2011), str. stranice 9-135
  3. Zeynep Tufekci; Twitter and Tear Gas; (2018), str. stranice 3-185
  4. Dina Vozab; (Ne)informirani građani; (2019), str. stranice 13-183


NASTAVA

3. SEMESTAR

Usmjerenje Istraživanje medija i komunikacije DN 3. semestar - Redovni studij - Sveučilišni diplomski studij Novinarstvo


TERMINI KONZULTACIJA

izv. prof. dr. sc. Dina Vozab:

Po dogovoru putem e-maila


20.10.2020

Klasični model nastave- prezentacije i respondiranje

Poštovane kolegice i kolege,

sad je u nastavnim materijalima objavljen konačan raspored prezentacija i respondiranja nakon svih zamjena. U nastavnim materijalima možete pronaći i PDF s prijedlozima konkretnijih tema prezentacija po datumima, a ako niste sigurni oko teme možete mi se javiti ili sutra nakon predavanja ili mailom ili zatražiti konzultacije.

Molim vas da ograničite trajanje seminarske prezentacije na 10 minuta. 

U prezentaciji biste trebali objasniti vašu temu kroz ono što ste uspjeli prikupiti iz literature i objasniti vaš „projekt“- biste li predložili istraživanje te teme ili  razvili set preporuka za rješenje problema kojeg ste identificirali? Na kraju prezentacije predlažete popis literature koju biste koristili za završni rad. Javite mi prijedlog vaše teme i radite li sami ili u paru pa vam mogu dati još preporuka. 

Lijep pozdrav,

Dina 

Popis obavijesti