OSNOVNI PODACI
Šifra:
92627
ECTS:
7.0
Nositelji:
doc. dr. sc.
Mario Munta
Izvođači:
doc. dr. sc.
Mario Munta
- Seminar
Prijava ispita:
DETALJNE INFORMACIJE
1. KOMPONENTA
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
OPIS PREDMETA:
Europeizacija se u najširem smislu shvaća kao proces stvaranja, širenja i institucionaliziranja formalnih i neformalnih pravila, načina i stilova stvaranja politika, zajedničkih uvjerenja i vrijednosti koji prate taj proces. Temeljni cilj predmeta Europeizacija javnih politika je približiti studentima koncept europeizacije javnih politika i poboljšati razumijevanje njenih različitih pojavnih oblika i utjecaja na proces oblikovanja javnih politika na nacionalnoj razini. Pri tome se izučavanju europeizacije ne pristupa isključivo, već se analiziraju uvriježeni pristupi europeizaciji (bottom-up i top-down) koji pretpostavljaju savršeno linearno prenošenje javnih politika s jedne na drugu razinu, ali i pristupi prema kojima europeizacija javnih politika podrazumijeva kompleksne, nelinearne i višerazinske interakcije različitih razina vlasti i vrsta aktera (institucionalni i neinstitucionalni, vertikalni i horizontalni). Predmet otvara čitav niz važnih pitanja, poput sljedećih: Što je europeizacija javnih politika? Na koji način i kroz koje mehanizme procesi europeizacije utječu na promjene nacionalnih javnih politika? Kojim faktorima možemo objasniti uspjehe i neuspjehe europeizacije? Kako se europeizacijski procesi razlikuje ovisno o specifičnim sektorskim politikama? U kojoj mjeri europeizaciji dovodi do konvergencije i približavanja politika između država članica? Polaznici predmeta steći će temeljna analitička znanja i vještine za samostalno istraživanje europeizacije javnih politika.
Predmet nastoji produbiti kognitivna znanja i istraživačke sposobnosti studenata kroz četiri tematska kruga. U prvoj cjelini, studentima se približava temeljni kategorijalni aparat europeizacije javnih politika i potiče razumijevanje različitih oblika europeizacije te odnosa i razlika između procesa europeizacije i europske integracije. U drugoj cjelini, proučavaju se različiti policy mehanizmi preko kojih se ostvaruje europeizacija. U trećem dijelu, proučavaju se faktori koji koče, omogućuju, inhibiraju ili kataliziraju europeizacijske procese. Sagledavaju se razlike u europeizaciji između starih i novih država članica. Konačno, u četvrtoj cjelini analiziraju se specifične sektorske politike i razlozi zbog kojih se može očekivati varijabilnost u procesima i efektima europeizacije u različitim sektorima.
Nema formalnih posebnih uvjeta niti preduvjeta za upis kolegija, ali očekuje se izraženi interes za proučavanje javnih politika i Europske unije te spremnost na intenzivan rad.
Očekuje se prethodno poznavanje osnovnog kategorijalnog aparata i koncepata javnih politika, institucija Europske unije, razumijevanje procesa donošenja odluka u Europskoj uniji i poznavanje nadležnosti Europske unije u javnim politikama.
Shodno tome, prethodno pohađanje kolegija Javne politike EU u zimskom semestru diplomskog studija politologije se snažno potiče.
Od polaznika se očekuje odlično poznavanje engleskog jezika.
LITERATURA:
NASTAVA
2. SEMESTAR
Izborni SDN 1-2
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni diplomski studij Novinarstvo
4. SEMESTAR
Izborni SDN 2-2
-
Redovni
studij
-
Sveučilišni diplomski studij Novinarstvo
TERMINI KONZULTACIJA
doc. dr. sc. Mario Munta:
Po dogovoru putem e-maila