Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Suvremene teorije društvenog razvoja

Suvremene teorije društvenog razvoja


OSNOVNI PODACI

Šifra:

55544

ECTS:

5.0

Nositelji:

dr. sc. Nenad Zakošek , prof.

Izvođači:

dr. sc. Nenad Zakošek , prof. - Seminar

Prijava ispita:


DETALJNE INFORMACIJE

1. KOMPONENTA

  • Predavanja 30
  • Seminar 30

* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)

OPIS PREDMETA:

Suvremene teorije društvenog razvoja integriraju različite teorijske škole, od marksizma i durkheimovskog funkcionalizma do weberovske komparativne sociologije, nastojeći ponuditi sveobuhvatnu teoriju modernog društva. U kolegiju se obrađuju teorije razvoja modernog društva četiriju paradigmatskih sociologa: Talcotta Parsonsa, Norberta Eliasa, Anthonyja Giddensa i Manuela Castellsa. Parsons, dugogodišnji profesor Harvardskog sveučilišta, jedan je od najznačajnijih sociologa druge polovice 20. stoljeća, utemeljitelj stukturno-funkcionalističke teorije društvenog sustava i jedan od tvoraca američke sociološke teorije modernizacije. U kolegiju se obrađuje njegova teorija socijalne evolucije, izložena u studijama Societies: Evolutionary and Comparative Perspectives i The System of Modern Societies, koja je polazište njegove interpretacije nastanka i razvoja modernog društva.
Norbert Elias njemačko-židovski je sociolog koji je utemeljio teoriju o procesu civilizacije. Ta se teorija zasniva na primjeni kategorija Freudove psihoanalize, osobito na njegovoj tezi o "nelagodi u kulturi" kao posljedici potiskivanja i kontrole nagona, te na originalnim uvidima o svezi nastanka monopola sile u modernoj državi s promjenom ponašanja u višim društvenim slojevima.
Britanski sociolog Anthony Giddens, profesor emeritus na London School of Economics, integrira Marxovu i Weberovu teoriju te ih koristi u svojoj teoriji refleksivne modernizacije, koju je razradio zajedno s njemačkim sociologom Ulrichom Beckom. U kolegiju se obrađuje njegova studija Consequences of Modernity iz 1990. godine, koja mu je poslužila kao polazište za niz radova o globalizaciji, transformaciji individualnog identiteta i političkom programu ljevice.
Manuel Castells, katalonski sociolog i dugogodišnji profesor Kalifornijskog sveučilišta u Berkeleyu (1979.-2001.), odnosno na Annenberg School for Communication na Sveučilištu Južne Kalifornije u Los Angelesu (nakon 2003.), autor je fundamentalne trotomne sociološke studije o informacijskom društvu The Information Age: Economy, Society and Culture. Na kolegiju se obrađuje posljednji svezak Castellsova djela, koji se bavi diferenciranjem i uspostavom novoga svjetskog socioekonomskog i političkog poretka nakon kraja Hladnog rata.

LITERATURA:

  1. Parsons, Talcott; Društva; August Cesarec, Zagreb (1991), str. 15-45, 181-290
  2. Elias, Norbert; O procesu civilizacije; Izdanja Antibarbarus, Zagreb (1996), str. 267-538
  3. Giddens, Anthony; Posledice modernosti; Filip Višnjić, Beograd (1998)
  4. Castells, Manuel; Informacijsko doba. Kraj tisućljeća; Golden marketing, Zagreb (2003), str. 17-332


NASTAVA

2. SEMESTAR

Temeljni opći NOV 1-2 - Izvanredni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo


TERMINI KONZULTACIJA

prof. dr. sc. Nenad Zakošek:

Ponedjeljkom od 11:45 do 12:15, na Fakultetu, Lounge


14.04.2021

Predaja seminarskih prezentacija na intranetu

Radi redovitog održavanja seminarske nastave apsolutno je nužno da studentice/studenti koji su preuzeli obvezu izlaganja seminarskih prezentacija u određenim nastavnim terminima postupaju u skladu s naputkom u silabusu kolegija i postave svoju seminarsku prezentaciju dan prije termina izlaganja u odgovarajućoj mapi u repozitoriju Predaja studentskih radova na intranetu. 

Studentice/studenti koji to ne učine i ne pojave se ni na terminu seminarske nastave u kojem trebaju izlagati automatski padaju tj. ne mogu pristupiti ispitu jer nisu izvršili svoju jedinu studijsku obvezu na ovom kolegiju. Kad ste preuzeli temu seminarske prezentacije i dodijeljen vam je termin izlaganja, morate izvršiti svoju obvezu u skladu s pravilima navedenim u silabusu, a to znači predati seminarsku prezentaciju dan prije seminarskog termina i izložiti prezentaciju na seminaru.

Također podsjećam da seminarska prezentacija mora imati najmanje 15 slika (slajdova). Manji broj automatski donosi nižu ocjenu.

Prof. dr. sc. Nenad Zakošek

Popis obavijesti