Sveučilište u Zagrebu
Fakultet političkih znanosti
Diplomski studij novinarstva
Sociologija medija
Prof. dr. Zrinjka Peruško
Upute za izradu pismenog ispita koji se piše kod kuće
BODOVI: DO 50 BODOVA (OD UKUPNIH 100 NA KOLEGIJU)
ROKOVI: Radovi se predaju na datum oglašenih rokova, u moj pretinac na porti
Esej trebaju biti duljine od 18.000-20.000 znakova (1800 znakova je jedna autorska kartica), a predstavlja analitički osvrt na temelju obavezne literature na kolegiju, koja se po potrebi može dopuniti drugim znanstvenimčlancima ili knjigama. Studenti biraju jednu od dvije teme:
- Medijacija i medijatizacija: sličnosti i razlike pojmova, znanstvenih pristupa i njihovih značenja u disciplini medijskih i komunikacijskih studija
(ovo je teorijska tema, treba pokazati da je savladana obavezna ispitna literatura na kolegiju; dodatnu literaturu molim ne koristiti za ovu temu)
- Mediji i društvena promjena: teorijski model J. Meyrowitza transponiran na današnje vrijeme
(u ovoj temi treba identificirati ključne aspekte Meyrowitzove teorije iz knjige No sense of place, i primijeniti ih na analizu suvremenog odnosa medija i društva; u ovoj temi možete (ali ne morate) koristiti i dodatnu literaturu za argumentiranje svojih teza, na primjer neka provedena istraživanja pokazuju neki od aspekata promjena itd.)
Tekst treba biti kompjutorski ispisan, s 1,5 proredom, standardni font 12. Sva korištena literatura (sva, znači i rječnici, leksikoni, ili internetski izvori – Wikipedija je zabranjena) treba biti navedena na kraju eseja, u standardnom formatu znanstvenog časopisa u društvenim znanostima (na primjer Revija za sociologiju, ili Politička misao - pogledati u Upute autorima na zadnjim unutarnjim koricama), poredana po abacednom redu. Sva korištena literatura mora biti na ispravan način referirana u tekstu. Za neadekvatno citiranje i navođenje literature, i u popisu na kraju, ocjena će biti umanjena.
Uz Biblioteku Fakulteta političkih znanosti, preporučam upotrebu full text baza podataka znanstvenih časopisa koje su dostupne na FPZG.
Citiranje izvora unutar teksta (koji su obavezno navedeni na kraju u literaturi) treba se voditi sljedećim modelom:
Prezime (godina)- kad se općenito pozivana nečiji rad, bez direktnog prepisivanja citata iz njegovog djela ili direktnog prepričavanja manjih pasusa
Prezime (godina: stranica)- kad se nečije riječi direktnonavode tj. citiraju iz izvora - obavezno u "navodnim znakovima"
Prezime (godina: stranica-stranica)- kad se nešto prepričavasvojim riječima, bez navodnih znakova a korisno je čitatelja uputiti na stranice na kojima je to opisano u izvoru.
Prezime (godina, prema: Prezime godina: stranica) - kad se navodi izvor koji je citiran u radu drugog autora. U literaturi na kraju rada navodi se samo rad koji ste pročitali, a puna atribucija rada koji citirate prema drugom autoru možebiti dana u fusnoti.
Esej mora biti originalan rad svakog studenta. Svi preuzeti dijelovi ili spoznaje moraju u tekstu biti jasno atribuirani njihovom originalnom izvoru. Svako kršenje etičkog kodeksa o akademskom pisanju bit će sankcionirano.
Esej treba biti predan bez tipografskih pogrešaka i ostalih nejasnoća koje umanjuju ocjenu. Stranice eseja trebaju biti numerirane, a prva stranica treba sadržavati ime studenta, predmet koji polaže i ime nastavnika, naslov rada i odabranu temu, te datum predaje. Rukom pisane eseje i eseje poslane e-mailom neću primiti.
Savjet za pisanje: svaki dio rada služi isključivo tome da potkrijepi vašu glavnu tvrdnju, a svaka iduća rečenica treba se logično nadovezivati na prethodnu. Kad budete čitali konačni tekst prije predaje, on treba lijepo teći; ponekad će trebati dodati još pokoju poveznu rečenicu između paragrafa. Obično je pravilo da se novi odjeljak, nakon podnaslova, započinje novom temom/idejom, tj. nije se potrebno osvrtati u tekstu na ono što ste već napisali.
Savjeti za pisanje eseja mogu se naći i na internetu (google search) pod naslovom «Basic Guide to Essay Writing», «Some General Advice on Academic Essay-Writing», «Essay Writing Made Easy».
Za sva pitanja mi se javite mailom, ili zatražite konzultacije – nakon završetka nastave konzultacije su po dogovoru.