Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Novinarska etika

Novinarska etika


OSNOVNI PODACI

Šifra:

55473

ECTS:

5.0

Nositelji:

Izvođači:

Nensi Blažević , pred. - Seminar
doc. dr. sc. Dunja Majstorović Jedovnicki - Seminar

Nensi Blažević , pred. - Predavanja

Prijava ispita:


DETALJNE INFORMACIJE

1. KOMPONENTA

  • Predavanja 30
  • Seminar 30

* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)

OPIS PREDMETA:

Cilj predmeta Novinarska etika jest promišljanje i istraživanje različitosti pristupa i složenosti problema u vezi s dvojbama koje se pojavljuju u medijima, a znatno utječu na razinu aktualnih profesionalnih standarda - u hrvatskom i svjetskom novinarstvu. Budući da imperativi tržišta, a posebno opća tabloidizacija medija, komercijalizacija i diktat banalnosti određuju uređivanje i predstavljanje događaja, u okviru predmeta razmatrat će se prijepori novinarske etike. Program kolegija podijeljen je, uvjetno rečeno, u dvije programske jedinice. Prva, kraća, obuhvaća određenje etike kao praktične filozofijske discipline. Druga programska jedinica u cijelosti je posvećena upravo novinarskoj etici. Etika u medijima osobito je važan segment novinarskog poziva budući da su proizvodi novinarske struke danomice izloženi prosudbama javnosti. U kojoj mjeri etičnost škodi i koliko je u dijametralnoj opreci spram imperativna zahtjeva da javnost ima pravo znati - to su problemi o kojima se mora otvoreno raspravljati, ne zanemarujući pritom minimum izgrađenih standarda etičnosti u medijima. Odgovornost novinara i utjecaj koji imaju na oblikovanje javnosti središnje je mjesto ovoga kolegija. Konačno, u okviru predmeta studenti će se upoznati sa načinima samoregulacije u online medijima, s obzirom na činjenicu da su česti novinarski izvori vijesti, izvještaja i informacija upravo na društvenim mrežama.

LITERATURA:

  1. Vilović, Gordana; "Etičnost masovnog komuniciranja" u "Masovno komuniciranje" (ur. Malović, S.); Golden Marketing-Tehnička knjiga (2014), str. 229-267
  2. Vilović, Gordana; Etički prijepori Globusa i Nacionala 1999-2000; Hrvatska politologija, Fakultet političkih znanosti (2004), str. 1-29; 81-190
  3. Malović, S; Ricchiardi i Vilović, G,; Etika novinarstva (dio: Prilozi i kodeksi); Sveučilišna knjižara i ICEJ (2007)
  4. Kulenović Enes (ur.); Govor mržnje; Političke analize, Fakultet političkih znanosti (2017)
  5. Jaspers, Karl; Pitanje krivnje: o političkoj odgovornosti Njemačke; AGM, Zagreb (2006)
  6. Hulin, A. i Stone, M (ur.); Vodič za samoregulaciju online medija; OSCE, Beč (2013)
  7. Hulin A. i; Profesionalno novinarstvo i samoregulacija: Novi mediji, stare dileme u Jugositočnoj Europi i Turskoj; UNESCO, Pariz (2011)
  8. Bertrand, Claude Jean; Deontologija medija; Sveučilišna knjižara i ICEJ, Zagreb (2006)


NASTAVA

5. SEMESTAR

Obavezni predmet - Redovni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo


6. SEMESTAR

Obavezni predmet - Izvanredni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo


TERMINI KONZULTACIJA

Po dogovoru putem e-maila

On-line putem MS Teams aplikacije ili uživo uz prethodni dogovor


17.05.2023

Zadatak za dodatne bodove

Drage kolegice i kolege,

kao zadatak za dodatne bodove (do 10 bodova), možete pronaći neki neetičan novinski članak (ili članak na portalu) te objasniti zašto ga smatrate neetičnim (koristeći se kodeksom, preporukama/smjernicama za izvještavanje i svime naučenim dosad na kolegiju) u 400-500 riječi. Treba analizirati članak, naslov i ostalu grafičku opremu članka. Članak treba biti iz novina, tjednika ili portala objavljenih u Hrvatskoj u posljednja dva mjeseca.

Analizu predajete u printanom obliku zajedno s isprintanim tekstom koji ste analizirali te ga trebate ostaviti na moje ime na porti Fakulteta najkasnije do 25.5.

Srdačan pozdrav,

Dunja Majstorović Jedovnicki

Popis obavijesti