Kolegij Komparativni politički sustavi ima trostruku zadaću. Prvo, treba upoznati studente s teorijskim kategorijama i analitičkim instrumentima kojima se u komparativnoj politici opisuju i uspoređuju politički sustavi, s pojmom i teorijama transformacije političkih režima te odnosom između političkih ideja i političkih institucija.
Drugo, treba prikazati genezu i raznolikost suvremenih političkih institucija, upoznati s najvažnijim vrstama klasifikacije i tipologije te dati pregled glavnih tipova političkih sustava. Osobito se obrađuju slijedeći pojmovi: politički sustav, demokratski i autokratski režimi, autoritarni i totalitarni režimi, konsolidirane i "defektne" demokracije, promjena režima (tranzicija), konsolidacija demokracije, predsjednički, parlamentarni i polupredsjednički sustavi vlasti, većinske i konsenzusne demokracije.
Treće, prikazuju se pojedinačni politički sustavi, prije svega oni koji paradigmatski utjelovljuju parlamentarni, predsjednički i polupredsjednički sustav vlasti (Velika Britanija, SAD, Francuska) kao i drugi odabrani politički sustavi. Cilj je kolegija da studentima posreduje teorijski utemeljene kategorije, metodološke instrumente i relevantna znanja za komparativnu analizu suvremenih političkih sustava.