Na sljedećem naprednom istraživačkom seminaru na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu gostuje Emina Bužinkić s Instituta za razvoj i međunarodne odnose. U svojem izlaganju bavit će se pitanjem proizvodnje znanja o ekstremnom nasilju u Gazi, a osobito proizvodnjom znanja koja nasilno preoblikuje, odmiče pogled ili ušutkava raspravu o kontekstualnom i kritičkom razumijevanju historijskog i trenutnog palestinskog pitanja. Dodatno, u izlaganju će obrazlažiti zašto je i na koje načine akademska zajednica dužna orijentirati se ka kritičkom učenju, organizaciji blokada i vlastitoj reorganizaciji u periodu tektonskih promjena u značenjima života, pravde i slobode.
Seminar će se održati 29. svibnja u 17:30 u dvorani E (Fakultet političkih znanosti u Zagrebu, Trg Drage Iblera 10, drugi kat).
Dr. sc. Emina Bužinkić je istraživačica, aktivistkinja i autorica radova na sjecištima migracija, izbjeglištva, obrazovanja, transnacionalnih solidarnosti i feminističkog praxisa. Emina se bavi istraživanjem, pisanjem, obrazovanjem, javnom agitacijom i aktivizmom otpora u poljima migracijskih i graničnih režima, militarizacije, kseno-rasizma, etno-nacionalizma, civilnog društva, mirovnih i antiratnih pokreta te neoliberalizacije javnog dobra. Kontinuirano istražuje mogućnosti migracijske pravde kroz djelovanje društvenih pokreta i narodnih tribunala, zagovara društveno odgovornu znanost te piše knjigu Storying Social Distancing: Race, Border and Refugee. Doktorirala je kritičke obrazovne, kulturne, feminističke i studije ljudskih prava na Sveučilištu Minnesota u SAD-u. Članica je uredničkog kolektiva časopisa AGITATE! – Unsettling knowledges te organizacija IMISCOE, Comparative International Education Association (CIES) i American Education Research Association (AERA). Objavljuje u domaćim i međunarodnim časopisima. Trenutno je zaposlena kao postdoktorantica na projektu ENDURE – Inequalities, Community Resilience and New Governance Modalities in a Post-pandemic World kojega financijski podržava Hrvatska zaklada za znanost.