Fakultet političkih znanosti u Zagrebu i Udruga Za Vukovar pozivaju sve zainteresirane na okrugli stol i panel raspravu na temu Hrvatski radio Vukovar 1991. – profesionalno ratno izvještavanje nekad i danas, koji će se održati u utorak, 7. studenoga 2023. godine, u 19 sati, u dvorani A Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Iblerov trg 10 (Importanne galleria).
U mjesecu u kojem obilježavamo sjećanje na slom obrane i herojsku žrtvu Vukovara i Škabrnje i povodom Dana Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, zanimljivi gosti: dr. sc. Josip Estarajher, glavni i odgovorni urednik Hrvatskog radija Vukovar i Vukovarskih novina 1991., Višnja Kamenski, ratna izvjestiteljica HRT-a iz Vukovara 1991., prof. dr. sc. Marina Mučalo, ratna izvjestiteljica Hrvatskog radija 1991., Zrinka Grancarić, ratna izvjestiteljica HRT-a i Maja Sever, predsjednica Europske federacije novinara, predstaviti će temu s ciljem boljeg razumijevanja profesionalnog ratnog izvještavanja u Domovinskom ratu i danas u izraelsko-palestinskom ratu i ratu u Ukrajini.
Hrvatski radio Vukovar (HRV) nastaje neposredno nakon ubojstva hrvatskih policajaca u Borovu (selu), a u vrijeme bjesomučnih napada JNA i pobunjenih Srba na Vukovar bio je glas Grada i trajao je u Vukovaru do 16. studenoga 1991., iako je zadnje izvješće poslano iz vukovarske bolnice dva dana poslije. Tijekom tih nekoliko mjeseci novinari HRV-a nastojali su na razne načine proširiti istinu o borbi i patnji razorenog grada i njegovih žitelja, grada koji je odlučio ostati nepokoren i opstati.
Bila su potrebna nepuna tri mjeseca da glasovi Siniše, Alenke, Vesne, Zvezdane i Josipa – novinara Hrvatskog radija Vukovar 1991. postanu za svakog od nas jednako bliski i prepoznatljivi glasovi iz opkoljenog grada, glas Marine Mučalo s njenih Domovinskih bojišta gost u svakom domu te 1991. ili reportaže Višnje Kamenski s herojima Vukovara poput Blage Zadre.
Tema o profesionalnom ratnom izvještavanju nikad nije bila relevantnija i danas, što zbog ratnih sukoba koji se nažalost i nadalje zbivaju, što zbog velikih promjena uzrokovanih razvojem tehnologije. Percepcija je javnosti da su mediji i društvene mreže, odnosno platforme namijenjene isključivo dijeljenju sadržaja. Je li to baš tako? U svjetlu nikad većega broja dezinformacija i lažnih vijesti čini odgovorno, profesionalno i pošteno novinarsko izvještavanje važnijim no ikad.
Što su od toga činjenice, a što spin, govorit će se na okruglom stolu, koji će, uvjereni smo, potaknuti konstruktivnu raspravu među sudionicima.
Razgovor će moderirati prof. dr. sc. Marina Mučalo s FPZG-a i Damir Luka Saftić iz Udruge Za Vukovar.
Svim sudionicima i posjetiteljima okruglog stola Borovo d.d. daruje kupon na kupnju obuće Borovo koji će moći preuzeti na samom događaju. Posebno pozivamo sve posjetitelje da se zadrže u dvorani i nakon panela jer će se druženje upriličiti u wine & talk atmosferi s dobrom kapljicom vrhunskih vina iz Vukovara.
Posebno se zahvaljujemo likovnom umjetniku Dimitriju Popoviću koji je svojim rješenjem obogatio vizuale za ovaj događaj.
Molimo Vas potvrdite svoj dolazak na ovoj poveznici.
Video snimka bit će dostupna na YouTube kanalu Udruge “Za Vukovar”.