Od 29. travanja do 6. svibnja 2023. održano je drugo po redu studijsko putovanje namijenjeno studenticama i studentima Fakulteta političkih znanosti koji pohađaju kolegij Kulturalna trauma i politike pamćenja pod vodstvom prof. dr. sc. Nebojše Blanuše. Kolegij, a i samo putovanje dio su šireg projekta pod nazivom “Mjesta sjećanja na kulturalne traume”. Putem interdisciplinarnog pristupa, studentice i studenti se upoznaju i proučavaju ratna stradanja i traumatske posljedice ratnih zbivanja za vrijeme Drugog svjetskog rata te ratova 90-ih godina na prostoru Hrvatske i BiH te s procesima suočavanja s prošlošću, praksama komemoriranja i politikama pamćenja.
Projekt je uspostavljen u suradnji nekoliko sastavnica Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet političkih znanosti, Akademija dramskih i Akademija likovnih umjetnosti, Katedra za povijest Filozofskog fakulteta te Katedra za krajobraznu arhitekturu Agronomskog fakulteta), Fakulteta za medije i komunikaciju Univerziteta Singidunum iz Beograda te nekoliko organizacija civilnog društva: Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR Hrvatska) te Srpsko narodno vijeće. U suradnju je uključena i Televizija Student Fakulteta političkih znanosti, koja je prošle i ove godine snimila materijale za dokumentarni film o putovanju koji je sastavni dio projekta.
Kroz osam dana putovanja, studentice i studenti imali su prilike posjetiti mjesta stradanja u Sisku, Prijedoru i na Kozari, zatim u Travniku, Ahmićima, Trusini, Mostaru te naposljetku Dubrovniku i Splitu, razgovarati sa svjedocima i stradalnicima te aktivistima lokalnih organizacija civilnog društva, predstavnicima organizacija žrtava, upoznati se s radom memorijalnih centara i istraživanjima internacionalnih predavača (Antigoni Memou - University of East London, Bettina Davou - University of Athens, Kai Schafft - Penn State University, Uroš Krčadinac - Fakultet za medije i komunikaciju u Beogradu).
Kroz interdisciplinarni pristup studentice i studenti su uspostavili suradnju i razmjenu ideja te dobrih praksi, a kao rezultat svega, kroz iduću akademsku godinu kreirati će još jednu izložbu umjetničkih radova te novi dokumentarni film u produkciji Televizije Student.
Fotografije s putovanja:
Sisak, Park Diane Budisavljević
Kozara, Spomenik revoluciji na Mrakovici
Prijedor, susret sa lokalnim stanovništvom u Trnopolju
Novi Travnik, Nekropola žrtvama fašizma
Ahmići, razgovor sa Mahirom ef. Husićem
Trusina, razgovor s gđom. Dragicom Tomić
Mostar, posjet Partizanskom groblju uz pratnju Dragana Markovine
Dubrovnik, razgovor sa Vjekoslavom Vierdom, bivšim ravnateljem Zavoda za obnovu Dubrovnika 1994. - 2007.
Dubrovnik, vježba stavometra sa sudjelovateljima pod vodstvom prof. Nebojše Blanuše i Tomislava Pletenca
Dubrovnik, zajednička refleksija i evaluacija pri kraju putovanja pod vodstvom Programske direktorice YIHR-a Hrvatska, Branke Vierde
Dubrovnik, radionica “Otvaranje zelene kutije” pod vodstvom prof. Tomislava Pletenca, Uroša Krčadinca i Nebojše Blanuše
Zajednička fotografija svih sudjelovatelja